Zaujímavosti

Prvá veka:
Slovo vekňa je starodávny názov pre voňavý bochník čerstvého chleba.

 

Naša spoločnosť prináša chlieb života          pre všetkých

Asi 10.000 rokov pred našim letopočtom sa po prvý krát začal jesť chlieb ako zapečená kombinácia múky a vody. Starovekí Egypťania boli podľa legendy prví ľudia, ktorí začali piecť kvasnicový chlieb. Okolo roku 3.000 pred našim letopočtom začali za pridania prírodných kvasníc kvasiť zmes vody a múky. Odkedy je však pšenica plodinou s dostačujúcim obsahom na výrobu kvasnicového chleba, stala sa prvoradou zo všetkých vtedy rastúcich plodín a obilnín (ako napríklad ovos, ryža či jačmeň). Dokonca aj robotníci, ktorí pracovali na stavbách pyramíd v Egypte, boli platení chlebom.

Egypťania rovnako objavili a zdokonalili pece, v ktorých bolo možné upiecť naraz niekoľko bochníkov chleba. Pre bohatých bol chlieb pečený z pšeničnej múky, pre menej bohatých z jačmeňa.
V roku 150 pred našim letopočtom sa v Ríme vytvorili prvé pekárske spoločnosti. Bohatí Rimania trvali na tom aby mali exkluzívnejší a drahší biely chlieb. Rímske pekárne produkovali rôzne druhy chleba a v čase najväčšej biedy ho distribuovali zadarmo tým najchudobnejším.

V roku 1202 si prisvojilo Anglicko právo na reguláciu ceny chleba a na limitovanie ziskov pekární. Mnoho pekárov bolo stíhaných za predávanie takých bochníkov chleba, ktoré nezodpovedali stanoveným normám, napríklad váhe, ktorú určovalo miestne právo. Dôsledkom týchto „chlebových procesov“ v Anglicku v roku 1266 bolo povinnosťou každého pekára, aby si každý bochník chleba označil vlastnou značkou. Tak sa nemohlo stať aby sa nenašiel výrobca chleba s nesprávnymi parametrami. Takto sa stali pekárske značky jednými z prvých obchodných značiek vôbec.

Comments are closed.